Odzywki węglowodanowo-białkowe

Odżywki węglowodanowo-białkowe, czyli gainery, to wyselekcjonowane i kompleksowe kompozycje składające się z białek oraz szybko przyswajalnych węglowodanów o różnym indeksie glikemicznym. Białka i węglowodany są niezbędnymi składnikami odżywczymi – nie tylko dla komórek mięśniowych, ale również całego organizmu. 

Badania pokazują, że stosowanie diety węglowodanowo-proteinowej w diecie sportowców sprzyja regeneracji mięśniowej i jest bardzo skuteczną metodą wsparcia treningu. 

Odżywki węglowodanowo-białkowe (gainery)

Szybkie i wygodne superpaliwo w postaci idealnie skomponowanej mieszanki cukrów i protein pozwala osobom aktywnym osiągnąć upragnioną masę mięśniową. Gainery, czyli suplementy węglowodanowo-białkowe kategoryzowane są do produktów idealnych do spożycia zarówno przed jak i po treningu. 

Czy wiesz, dlaczego w Twojej diecie nie powinno zabraknąć ani węglowodanów, ani białka? 

Węglowodany zwane cukrami lub sacharydami, należą do podstawowych składników energetycznych, a ich wartość energetyczna wynosi 4 kcal/g. 

Organizm człowieka potrzebuje energii wyzwalanej w procesie metabolizmu węglowodanów m.in. dlatego, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie centralnego układu nerwowego – mózgu, który „karmi się” przede wszystkim glukozą (cukrem prostym), a potrzebuje ok. 140 g glukozy na dobę. 

Osoby aktywne fizycznie wiedzą również, że energia pochodząca z węglowodanów zostaje uwolniona w pracujących mięśniach nawet 3-razy szybciej niż z tłuszczów. Węglowodany są idealnym źródłem energii podczas mocno intensywnego, krótkotrwałego wysiłku fizycznego. 

W wyniku trawienia węglowodanów (polisacharydów), powstający materiał energetyczny gromadzony jest w komórkach mięśniowych i w wątrobie – jest to t.zw. cukier zapasowy (glikogen), który wpływa na wytrzymałość sportowców (osób aktywnych). Optymalne zapasy glikogenu znacząco wpływają na powodzenie treningu i przyszłych oczekiwań względem uprawianego sportu.  

Białko to właściwie synonim masy mięśniowej – jest równie istotnym co węglowodany, składnikiem odżywczym, niezbędnym zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju. Białka to wielkocząsteczkowe związki azotowe, które są głównymi elementami strukturalnymi komórek. Badania medyczne pokazują, że optymalne zatrzymanie azotu w organizmie następuje wtedy, gdy proteiny są stosowane łącznie z węglowodanami. 

Gainer jako suplement to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce zbudować masę mięśniową zachowując zysk z treningu, bez efektów ubocznych. Dlaczego? Otóż spożycie węglowodanów chroni dostarczone wraz z dietą aminokwasy w czasie, kiedy przechodzą one przez układ pokarmowy (zwiększa się poziom insuliny, a spowalnia trawienie białek przez węglowodany). 

O tym, jak ważną rolę białka pełnią w codziennej diecie – nie tylko sportowców, świadczy sama nazwa, tłumaczona z języka greckiego jako „pierwsze miejsce (proteion, proteiny)”.

Białka uczestniczą w przemianach anabolicznych i katabolicznych – w tych drugich, ulegają przekształceniu do glukozy, czyli materiału zapasowego energii. Zarówno w sportach siłowych, wytrzymałościowych i grach zespołowych dostarczanie białek wraz z dietą jest niezbędne. Ich zwiększone zapotrzebowanie bezpośrednio związane jest z budowaniem masy mięśniowej, utrzymaniem większej masy mięśniowej i ochroną przed utratą białek organizmu.

Gainery to idealnie skomponowane mieszanki węglowodanów i białek, przeznaczone dla osób ćwiczących rekreacyjnie, regularnie trenujących i sportowców. Nasze preparaty dostarczają optymalnej energii pochodzącej z aminokwasów i cukrów. Gainery to energia zamknięta w wygodnym opakowaniu 1000g, 1800g, 2700g, 3000g lub 5000g.  

Odżywki węglowodanowo-białkowe jako dopełnienie codziennej diety i treningu 

Gainery przyjmowane w codziennej diecie osób o umiarkowanej i wysokiej aktywności fizycznej wywołują określony skutek, który zależny jest od pory ich przyjmowania:

przed treningiem:

- dostarczają niezbędnej energii (zależnej od wieku, płci i masy ciała)

- skutecznie zwalczają objawy zmęczenia

po treningu:

- przyspieszają reakcję anaboliczną (synteza złożonych związków organicznych, biosynteza)

- odbudowują zapasy glikogenu 

- przyczyniają się do wzrostu poziomu wydzielania insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, którego rolą jest m.in. wspomaganie tworzenia kolagenu

Budowanie masy mięśniowej wiąże się z regularnym wysiłkiem fizycznym i dostarczaniem odpowiednio większej ilości pokarmu. Ilość i jakość posiłku jest tu szczególnie ważna, a utrzymanie ich regularności (5-6 posiłków dziennie) może stanowić realną przeszkodę – obowiązki w domu, aktywność zawodowa, dojazdy z i do pracy, a podsumowując: brak czasu.

I właśnie dlatego gotowe odżywki węglowodanowo-białkowe oraz ich proste przygotowanie ułatwiają proces osiągania celu, czyli wymarzonej muskulatury.

Łatwe w przygotowaniu odżywki proteinowo-węglowodanowe są idealną propozycją dla osób, które pragną budować lub rozbudowywać masę mięśniową, ale ich jednocześnie niska, wyjściowa masa ciała i przyspieszony metabolizm utrudniają osiąganie celów treningowych.

Produkty Muscle Clinic to bogata oferta suplementów, w tym m.in. gainerów z różnorodną zawartością i wzajemnym stosunkiem białka do węglowodanów. 

Odżywki węglowodanowo-białkowe:

ułatwiają prowadzenie diety osób aktywnych, sportowców, ćwiczących rekreacyjnie

dostarczają optymalnej i zgodnej z zapotrzebowaniem energetycznym ilości dobrze przyswajalnego białka i węglowodanów

to idealne rozwiązanie szybkiego posiłku przed i po treningu

są łatwe w przygotowaniu

możesz zabrać je ze sobą do pracy, na wyjazd, lub mieć pod ręką w domu.

Odżywki węglowodanowo-białkowe Muscle Clinic – produkty

Stosując odżywki węglowodanowo-białkowe zachowujesz prawidłową równowagę między tym, czego potrzebuje Twoje ciało, a tym, co jest potrzebne, aby zbudować imponującą masę mięśniową.  

Co warto wiedzieć o gainerach Muscle Clinic?

Mieszanki BulkUp, GAINUP, HitUp Gainer i TrixUp zawierają wysokokaloryczne kompleksy węglowodanowe i kompleksy białkowe, dzięki którym osiągniesz zamierzone efekty swoich treningów. Szybki i kontrolowany przyrost masy ciała oraz utrzymanie masy mięśniowej jeszcze nigdy nie było tak proste.

Poznaj nasze gainery:

BulkUp

- dostępne pojemności: 1000g i 2700g

- dostępne smaki: wafel, wanilia, truskawka, banan, żurawina, czekolada, snickers

- ilość białka: 43g w 100g

- ilość węglowodanów 43g w 100g

- gotowa kompozycja białek serwatki WPI, WPC, WPH i MPI (bez kazeiny)

- łatwostrawne i nieobciążające układu pokarmowego węglowodany w postaci woskowej skrobi kukurydzianej w połączeniu ze skrobią tapioki

GAINUP

- dostępne pojemności: 3000g i 5000g

- dostępne smaki: wafel, wanilia, truskawka, banan, czekolada, snickers

- ilość białka: 21,4g w 100g

- ilość węglowodanów: 48,6g w 100g

- gotowa kompozycja białek serwatki WPI, WPC, WPH

- węglowodany z mąki owsianej

- suplement witaminizowany i mineralizowany

HitUp Gainer

- dostępna pojemność: 3000g

- dostępne smaki: wafel, wanilia, truskawka, banan, czekolada, snickers

- ilość białka: 13,2 w 100g

- ilość węglowodanów: 66,4g w 100g

- połączenie wysokiej jakości izolatu białka serwatki (WPI) z koncentratem białka serwatki(WPC)

- mieszanka węglowodanowo-białkowa z dodatkiem kreatyny i aminokwasów

TrixUp

- dostępna pojemność: 1800g

- dostępne smaki: wanilia, czekolada

- ilość białka: 35,6 w 100g

- ilość węglowodanów: 52,5g w 100g

- połączenie wysokiej jakości izolatu białka serwatki (WPI) z koncentratem białka

serwatki(WPC)

- mieszanka węglowodanów o niskim i wysokim indeksie glikemicznym 

- suplement z dodatkiem kreatyny, witamin i składników mineralnych

Źródła:

F. Delavier, M. Gundill, Suplementy żywnościowe dla sportowców, Łódź 2019 r.

W. Friedrich, Optymalne żywienie w sporcie, Wrocław 2020 r.

M. Jarosz, B. Bułhak-Jachymczyk, Normy żywienia człowieka – podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych, Warszawa 2015 r. 

Więcej
Pokazano 1-5 z 5 pozycji

Aktywne filtry