Stawy i ścięgna

Twoje stawy i ścięgna wykonują każdego dnia ciężką pracę. Jeśli ćwiczysz regularnie i intensywnie, nie wolno zapominać o obciążonych dodatkowym wysiłkiem chrząstkach i ścięgnach. Kompleksowa formuła suplementów chroniących Twoje stawy i ścięgna pozwala osiągać wyznaczone cele treningowe bez bólu. Masz wpływ na swoje zdrowie – możesz skutecznie przeciwdziałać kontuzjom stawu kolanowego, łokciowego czy biodrowego.

Sprawdź, dlaczego warto suplementować kolagen i co zyskujesz, chroniąc swoje stawy i ścięgna przed urazem.

Suplementy wspomagające pracę stawów i ścięgien

Chrząstka stawowa to tkanka zbudowana głównie z wody, którą pozostałą część tworzy macierz – substancja żelowa zbudowana m.in. z kolagenu i glikozaminoglikanów. 

Niezależnie od intensywności wysiłku i rodzaju uprawianej dyscypliny, aktywność ruchowa może odbić się negatywnie na pracujących stawach, ścięgnach i chrząstkach. Nierzadko, sportowe przeciążenia prowadzą do uszkodzeń, kontuzji i urazów. Brak ruchu lub ograniczenie pracy stawów również wpływa negatywnie na ich stan. 

Wiek to kolejny czynnik, który wpływa na zmniejszoną elastyczność stawów i wydłużony czas rekonwalescencji – odnowy chrząstek czy odbudowy masy kostnej. Wraz z wiekiem obniża się ilość wody zawartej w chrząstkach stawów, które są tym samym wrażliwsze na uszkodzenia. 

Osoby aktywne sportowo, amatorsko trenujące, cyklicznie aktywne fizyczne mogą uskarżać się na ból w stawach. W takich sytuacjach jednymi z często zażywanych preparatów są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, w tym np. aspiryna). Jednak NLPZ stosowane przez dłuższy czas spowalniają regenerację tkanek: więzadeł, ścięgien, stawów i mięśni. 

Suplementy wspomagające pracę stawów i ścięgien to preparaty stworzone na bazie naturalnych składników – działają prewencyjnie, a ich celem jest przyspieszony proces odnowy zużywających się tkanek i przeciwdziałanie dyskomfortowi (obrzęk, stan zapalny, ból, uraz). 

Substancje aktywne

Do najczęściej występujących na rynku „regeneratorów stawów”, zalicza się kompozycje kolagenu, glukozaminy, kwasu hialuronowego czy chondroityny, których rolą jest wsparcie i ochrona tkanki chrzęstnej, ścięgien i wiązadeł. Suplementacja preparatami chroniącymi stawy przyspiesza ich odnowę zwłaszcza wtedy, kiedy intensywny i powtarzający się często trening mocno obciąża chrząstki, które z kolei mają zbyt mało czasu na regenerację. 

Kolagen

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek w organizmie i głównym składnikiem tkanki łącznej. To ten rodzaj białka, który w organizmie ludzkim występuje najliczniej. Jego włóknista struktura sprawia, że tkanki są mocne, sprężyste i odporne na rozciąganie.

Niezbędna ilość kolagenu w organizmie w połączeniu z suplementacją pozwala skuteczniej powstrzymywać pogłębiające się po 25 roku życia procesy starzenia. Jego zmniejszona produkcja wynika również z prowadzenia niezdrowego stylu życia: nadmiernej ekspozycji na słońce, palenia tytoniu, nadmiaru alkoholu oraz braku snu i ćwiczeń. 

Suplementacja kolagenu wspomaga regenerację kostną, wpływa na elastyczność skóry, ścięgien i ogólny stan stawów. Jej oczekiwanym efektem jest skrócony czas rekonwalescencji. Preparaty kolagenowe zawierające dodatkowe składniki odżywcze – witaminy i substancje mineralne – są cenione nie tylko ze względu na bogaty skład, ale przede wszystkim ze względu na ich wpływ na zdrową skórę, włosy i paznokcie (witamina C wpływa korzystnie na produkcję kolagenu). 

Glukozamina

Glukozamina (siarczan glukozaminy) to prekursor syntezy glikozaminoglikanów, czyli składników tkanki chrzęstnej, ścięgien i więzadeł. Składa się z glukozy i glutaminy. Glukozamina warunkuje retencję wody w chrząstkach, czyniąc je elastycznymi i zdrowymi.

Regularny i intensywny trening sprawia, że endogenne wytwarzanie glukozaminy jest niewystarczające, dlatego słuszne jest sięganie po suplementy, które w swoim składzie zawierają siarczan glukozaminy. 

Badania dowodzą, że glukozamina poprawia mobilność stawów, zmniejsza ból przy artretyzmie i bardzo silnie oddziałuje na chrząstki, zabezpieczając je przed zniszczeniem – w wyniku wytężonej pracy i obciążenia stawów. 

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to związek organiczny, zaliczany do glikozaminoglikanów. Kwas hialuronowy i glukozamina wykazują działanie synergiczne – ten drugi wpływa na zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego wiążącego wodę, dzięki czemu stawy są odżywione i dobrze „naoliwione”. 

Chondroityna

Siarczan chondroityny (związek organiczny, mukopolisacharyd) to jeden ze składników tkanki chrzęstnej, a jego suplementacja może skutecznie zmniejszyć degradację chrząstki stawowej. Poprawia zdolności ruchowe (zwiększa elastyczność i wytrzymałość stawów), posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zapobiega pojawianiu się zmian zwyrodnieniowych.

Zadbaj o swoje stawy i ścięgna

Ruchome połączenia kości – stawy – wykazują się dużą różnorodnością i pełnią określone funkcje. Staw utworzony jest przez kości, które dopasowane są względem siebie kształtem nasady. Chrząstka stawowa to miejsce styku obu kości – zadaniem chrząstki jest amortyzacja wstrząsów i zmniejszenie tarcia. 

Torebki stawowe umieszczone na zewnętrznej stronie nasadu kości, zapobiegają przesuwaniu się kości, a tym samym zwichnięciu stawu. W torebce stawowej znajduje się maź zabezpieczająca kości przed uszkodzeniami i ścieraniem. 

Skomplikowany, ale dobrze „przemyślany” mechanizm działania stawów oraz powiązanych z nim ścięgien czy mięśni, wymaga dostarczenia niezbędnych składników odżywczych chroniących przed zużyciem, zabezpieczających przed uszkodzeniem, wzmacniających właściwości i skracające okres leczenia po powstałym urazie. 

Dzięki suplementom dedykowanym ścięgnom i stawom chronisz swój narząd ruchu, ułatwiając mu funkcjonowanie: ruch w wielu płaszczyznach, ćwiczenia fizyczne, zdolność zginania czy prostowania, uprawianie ulubionego sportu czy codziennego chodzenia po zakupy. Sięgnij po suplement, w którego składzie znajdziesz wysokiej jakości kolagen, glukozaminę, kwas hialuronowy i inne, cenne dla zdrowia i dobrego samopoczucia składniki.

Zdrowe stawy i ścięgna z Muscle Clinic – produkt

FlexUp

 • dostępna pojemność: 400 g
 • •wartość odżywcza w 100g:
 • Hydrolizat kolagenu 60g
 • Siarczan glukozaminy 750mg
 • Siarczan chondroityny 600mg
 • Kwas hialuronowy 500mg
 • Witamina E 60mg
 • Witamina C 2g
 • Witamina B1 5mg
 • Niacyna 80mg
 • Witamina B6 7,5mg
 • Kwas foliowy 1mg
 • Witamina B5 30mg

Źródła:

F. Delavier, M. Gundill, Suplementy żywnościowe dla sportowców, Łódź 2019 r.

The Nutrition Source, Collagen:

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/ (dostęp 07.10.2022 r.)

Suplementacja w sporcie – prace poglądowe, M. Dymkowska-Malesa, Z. Walczak, Nowiny Lekarskie 2011, 80, 3, 199–204:

https://jms.ump.edu.pl/uploads/2011/3/199_3_80_2011.pdf 

(dostęp 07.10.2022 r.)

Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki, Układ ruchu – kości i stawy:

https://zpe.gov.pl/a/uklad-ruchu---kosci-i-stawy/D1CoAMZxj  (dostęp 07.10.2022 r.)

Więcej
Pokazano 1-3 z 3 pozycji

Aktywne filtry