Spalacze tłuszczu

Spalacze tłuszczu to – zgodnie z nazwą – preparaty wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej. Przyjmowane są najczęściej wtedy, kiedy brak jest efektów odchudzania na pewnym etapie redukcji lub mogą towarzyszyć użytkownikowi od pierwszych chwil przejścia na redukcję. Sprawdź, co warto wiedzieć o popularnych fat burnerach oraz w jaki sposób działają nasze spalacze tłuszczu. 

Czym są spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu to preparaty o określonej i skoncentrowanej formule – suplementy, których rolą jest wspieranie procesu redukcji masy ciała z wykorzystaniem właściwości substancji czynnych zawartych w preparatach zwanych również „fat burnerami”.

Produkty te występują najczęściej w formie wygodnych kapsułek lub ampułek. Poza cennymi dla tej grupy suplementów składnikami aktywnymi preparatu użytkownik może uzupełnić dawki witamin oraz dostarczyć swojemu organizmowi np. niezbędnych dla zdrowia aminokwasów. 

Jednym z wielu celów treningowych i tych niezwiązanych z aktywnością fizyczną (w profilaktyce, dla zdrowia, samopoczucia, wyglądu) jest zrzucenie kilku kilogramów. Proces odchudzania i jego rezultaty zależą od przyjętej strategii: diety, ilości ćwiczeń, predyspozycji osobowościowych, wieku, płci i motywacji. Nie bez znaczenia pozostają dotychczasowe zwyczaje żywieniowe, ilość nadprogramowej masy ciała i tkanki tłuszczowej. 

Spalacze tłuszczu to suplementy diety wspierające proces redukcji masy ciała. Substancje zawarte w fat burnerach stymulują i przyspieszają reakcje fizjologiczne i metaboliczne, których efektywność wzrasta wraz z regularnie prowadzoną aktywnością fizyczną.

Rola spalaczy tłuszczu

Celem spalaczy tłuszczu jest zwiększenie intensywności spalania tkanki tłuszczowej (poziomu utleniania tłuszczów) z jednocześnie przyspieszonym tempem procesu.  Cechują się one właściwościami pobudzającymi – stymulującymi zarówno sam proces lipolizy, jak i tempo procesów metabolicznych 

Mechanizm działania fat burnerów może być różny, jednak w większości, suplementy te wykorzystują proces termogenezy (reakcję termogeniczną polegającą głównie na produkcji ciepła). Cenne składniki spalaczy tłuszczów (głównie pochodzenia naturalnego) wspomagają pracę narządów wewnętrznych, poprawiają wydolność, redukują zmęczenie i wspierają aktywność psychoruchową.

Niezależnie od tego, w którym momencie podejmiesz decyzję o włączeniu spalaczy tłuszczu do swojego planu odchudzania, musisz wiedzieć, że sam proces redukcji masy ciała jest dla Twojego organizmu sporym wyzwaniem. O ile kilka pierwszych tygodni diety odchudzającej daje widoczne efekty, o tyle utrzymanie redukcji i kontynuacja odchudzania pomimo t.zw. efektu plateau, może zrodzić frustrację. 

Dlaczego warto po nie sięgać  ?

Niby zmniejszyłaś/eś kaloryczność diety, dbasz o ilość i jakość posiłków, dostosowałaś/eś trening i ćwiczysz regularnie, ale waga… ani drgnie! Uwaga! To całkowicie naturalne i normalne. Taki stan (efekt plateau) polegający na zatrzymaniu się efektów diety redukcyjnej, może trwać tydzień, a nawet miesiąc. To kluczowy moment, w którym ważą się losy powodzenia diety, utrzymania postanowień, a tym samym – skuteczność redukcji. 

Suplementy diety wspierające redukcję tkanki tłuszczowej zawierają takie składniki, które pozwalają lepiej i efektywniej osiągnąć cele diety odchudzającej. Proces odchudzania to dwa etapy – łatwiejszy i trudniejszy. W tym pierwszym dochodzi do szybkiej redukcji zbędnych (niechcianych) kilogramów, wynikającej ze stopniowego opróżniania się układu pokarmowego i zmniejszeniu retencji wody w organizmie.  

Drugi, trudniejszy etap odchudzania to ten związany z efektywnością diety mierzoną poziomem utleniania lipidów i przekształcania ich na energię. Utrata nadmiaru tłuszczów polega na ich uwolnieniu z komórek tłuszczowych (adipocytów) pod wpływem adrenaliny i noradrenaliny, które z kolei pobudzają receptory beta-adrenergiczne i mobilizują kwasy tłuszczowe do pracy (utlenienia i przekształcenia w życiodajną energię). 

Pokonywanie kolejnych etapów chudnięcia z pomocą suplementów diety, może być zdecydowanie łatwiejsze, dlatego warto sięgać po sprawdzone, wysokiej jakości spalacze tłuszczu, które:

stymulują procesy termogenezy (wytwarzania ciepłoty ciała)

oddziałują korzystnie na produkcję katecholamin (adrenaliny i noradrenaliny) pobudzających receptory beta-adrenergiczne do uwalniania lipidów z tkanki tłuszczowej

spalają uwolnione kwasy tłuszczowe na cele energetyczne pracującego ciała (w tym na podstawowe procesy życiowe)

zwiększają motywację, poprawiają nastrój

Substancje aktywne spalaczy tłuszczu 

Fat burner może skupiać w swoim składzie pojedyncze składniki aktywne, wspierające redukcję masy ciała, lub być czynnym komponentem – mieszanką cennych substancji, wzbogaconych np. witaminami. 

Najpopularniejszymi suplementami stymulującymi termogenezę są: 

kofeina

yerba mate

zielona herbata

gorzka pomarańcza

forskoina

johimbina

kapsaicyna

Pozostałymi, oczekiwanymi i chętnie oferowanymi substancjami aktywnymi spalaczy tłuszczu są:

L-karnityna

Sinetrol – mieszanka ekstraktów z pomarańczy, grejpfruta, guarany

Rhodiola rosea – rożeniec górski

CLA: kwas linolowy (ang. conjugated linoleic acid)

N-acetylo-L-tyrozyna

ekstrakt z guarany

ekstrakt z pestek winogron

Poza działaniem wspierającym proces redukcji masy ciała, substancje aktywne zawarte w fat burnerach przeciwdziałają niechcianym skutkom odchudzania tj. zmęczenie czy obniżenie koncentracji. Ponadto, substancje tworzące preparaty typu „spalacz tłuszczu” mogą:

zmniejszać stres oksydacyjny

łagodzić ból

poprawiać funkcjonowanie układu nerwowego

zapobiegać infekcjom

wspomagać układ odpornościowy

wspomagać pracę wątroby

dodawać sił witalnych 

poprawiać pamięć

wspierać syntezę glutationu

wspierać metabolizm białek

wspierać metabolizm glikogenu

Dla kogo spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu dedykowane są użytkownikom dbającym o swoje dobre samopoczucie, pragnące osiągnąć wymarzone efekty diety redukcyjnej – na każdym etapie procesu redukcji. 

Oferta suplementów typu fat burner skierowana jest do osób aktywnych sportowo i zawodowo, trenujących amatorsko, ćwiczących mniej lub bardziej regularnie, dbających o sylwetkę, przygotowujących się do zawodów lub chcących najzwyczajniej rozpocząć proces chudnięcia u boku składników czynnych, wspierających odchudzanie. 

Bezsprzecznie, samo przyjmowanie spalaczy tłuszczu nie wykona za organizm całej pracy ukierunkowanej na schudnięcie, jednak może skutecznie zwiększyć wysiłek, utrzymać motywację i determinację – a może nawet się zainspirować do zmiany masy ciała na zdrowszą. 

Spalacze tłuszczu nie mogą być przyjmowane przez osoby młode – dorastającą młodzież, dzieci oraz kobiety w ciąży. 

Spalacze tłuszczu – Twoje dopełnienie codziennej diety i treningu 

Spalacze tłuszczu powinny być przyjmowane zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. W przypadku suplementu Thermo²UP i QUICK SLIM przyjmuje się:

w dni treningowe: 2 kapsułki przed śniadaniem oraz kolejne 2 kapsułki 30-45 minut przed wysiłkiem fizycznym

w dni wolne od treningu: 2 kapsułki przed śniadaniem oraz kolejne 2 w ciągu dnia

Ampułki ShapeUp z L-karnityną zawierają 3 porcje w jednej fiolce. Należy:

wypić jedną porcję 45 minut przed treningiem, w dni wolne od treningu 45 minut przed śniadaniem

Spalacze tłuszczu Muscle Clinic – produkty

Thermo²UP oraz MC - START PACK (zestaw startowy od MC: Thermo²UP oraz: IsoTrainUp, NightFormula i VitaminUp gratis)

- dostępna pojemność: 120 kapsułek

- wartość odżywcza w 100g:

Sinetrol® 27,41g

Kofeina 12,46g

Ketony malinowe 16,95g

Ekstrakt z zielonej kawy 11,21g

Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy 4,16g - w tym synefryna 0,25g

Ekstrakt z imbiru 5,61g

Ekstrakt z Rhodolia Rosea 3,74g

N-acetylo-L-tyrozyna 3,74g

Ekstrakt z guarany 11,21g - w tym kofeina 2,47g

Ekstrakt z pestek winogron 2,08g

Witamina C – 3,36g

Witamina B6 – 0,07g

ShapeUp 3000 mg L-karnityny

- dostępna pojemność: 20 ampułek

- wartość odżywcza w 100g:

L-karnityna 12 g (3000mg w 1 ampułce 25ml)

QUICK SLIM – Fat Booster

- dostępna pojemność: 60 kapsułek

- wartość odżywcza w 100g:

Sinetrol® 27,41g

Kofeina 12,46g

Ketony malinowe 16,95g

Ekstrakt z zielonej kawy 11,21g

Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy 4,16g - w tym synefryna 0,25g

Ekstrakt z imbiru 5,61g

Ekstrakt z Rhodolia Rosea 3,74g

N-acetylo-L-tyrozyna 3,74g

Ekstrakt z guarany 11,21g - w tym kofeina 2,47g

Ekstrakt z pestek winogron 2,08g

Witamina C – 3,36g

Witamina B6 – 0,07g

Źródło:

F. Delavier, M. Gundill, Suplementy żywnościowe dla sportowców, Łódź 2019 r.

Spalacze tłuszczu. Popularne składniki i ich właściwości w świetle badań:

https://dietetycy.org.pl/skladniki-spalaczy-tluszczu/

(dostęp: 03.10.2022 r.)

Więcej
Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Aktywne filtry