Odżywki białkowe

Białko to makroskładnik niezbędny w budowaniu Twojej masy mięśniowej – to niezaprzeczalny fakt! Białka są integralnym składnikiem każdego żywego organizmu, bezwarunkowo potrzebnym do życia i prawidłowego funkcjonowania. 

Czy wiesz, dlaczego tak jest? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o odżywkach białkowych oraz dlaczego podczas Twojego treningu warto sięgać po suplementację białkową (proteinową). 

Po co nam białko?

Odżywki białkowe dostarczają składnika o szczególnym znaczeniu dla zdrowia, samopoczucia i… wyglądu. Białka (proteiny) są podstawowym składnikiem krwi i limfy, służącym do budowy i odbudowy zużywających się tkanek. Bez jego obecności nie byłoby mowy o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu z biologicznego punktu widzenia i wykonywaniu choćby najprostszych czynności. 

Osoby aktywne ruchowo, regularnie uprawiające sport, mają wyższe zapotrzebowanie na białko, niż osoby o niskim poziomie aktywności. Woda i białka to materiały budulcowe włókien tkanki mięśniowej. Obok wody (60-70% masy ciała), białka stanowią drugą co do wielkości masę budulcową (około 20% masy ciała), nic więc dziwnego, że od ilości i jakości białka zależy postęp Twojego treningu. 

Poza stosunkowo niewielkim źródłem paliwa dla ćwiczących mięśni, białka pełnią w Twoim ciele liczne funkcje, z czego wynika ich podział na białka strukturalne (budulcowe) i funkcjonalne (regulujące):

strukturalne:

- w tym kolagen, elastyna, keratyna i biorące udział w skurczu – aktyna i miozyna 

funkcjonalne, w tym m.in.:

- transportowe:

np. hemoglobina transportująca tlen czy transferryna transportująca żelazo

- ochronne:

np. immunoglobuliny, fibrynogen (włóknik)

- enzymy tkankowe i trawienne

- hormony:

np. insulina, glukagon, adrenalina, parathormon

Białka – budowa i zapotrzebowanie

W dużym uproszczeniu: białka zbudowane są z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. Posiłek złożony z białek, pod wpływem enzymów trawiennych zostaje rozłożony na mniejsze części – aminokwasy. 

W skład białek zwierzęcych wchodzi 20 aminokwasów o różnej wartości biologicznej. Dbając o swoją sylwetkę i prawidłowo prowadzoną dietę w okresie treningu (i poza nim) musisz wiedzieć, że aby Twój organizm działał prawidłowo, a efekty pracy były widoczne, należy dostarczyć wraz z pożywieniem, różnych aminokwasów.  

Spożywanie białek wzmacnia części składowe mięśni oraz silnie stymuluje syntezę białek mięśniowych (ang. muscle protein synthesis) – wykazując działanie anaboliczne. Proteiny przyspieszają odbudowę i wzmocnienie włókien mięśniowych, które podczas wysiłku fizycznego zostały uszkodzone. 

W klasyfikacji żywieniowej aminokwasów rozróżniamy cztery podstawowe grupy:

aminokwasy endogenne 

aminokwasy egzogenne

aminokwasy względnie endogenne

aminokwasy względnie egzogenne

Aminokwasy w diecie sportowca

Istnieje jeszcze jeden, istotny podział białek zależny od wartości odżywczej: białka pełno i niepełnowartościowe, które odpowiednio przypisywane są białkom pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Urozmaicona, dobrze zbilansowana i racjonalna dieta powinna dostarczać różne produkty pochodzenia białkowego, w celu wzajemnego uzupełniania aminokwasów. 

Osoby aktywne, dbające o optymalny poziom rozbudowania masy mięśniowej i sportowcy wiedzą, jak ważne jest uzupełnianie wszystkich części składowych tkanek budulcowych (również tych regenerujących się po treningu). Bez odpowiedniej podaży białka, a tym samym aminokwasów – jest to po prostu niemożliwe.  

Aminokwasy endogenne DAA (ang. Dispensable Amino Acids) zwane nie niezbędnymi, (wewnątrzpochodnymi) to te, które nasz organizm jest w stanie wytworzyć sam. Do tej grupy zaliczana jest:

alanina

glicyna

asparagina

kwas asparaginowy

glutamina

kwas glutaminowy

prolina

seryna

Aminokwasy egzogenne EAA (ang. Essential Amino Acids) to niezbędne (zewnątrzpochodne) aminokwasy, których człowiek potrzebuje, jednak nie jest zdolny do ich wytworzenia. Organizm ludzki nie jest w stanie syntetyzować 8 podstawowych aminokwasów, dlatego musi dostarczać je wraz z pożywieniem, a są nimi:

lizyna

metionina

leucyna

izoleucyna

walina

treonina

fenyloalanina

tryptofan

Wartym podkreślenia jest fakt, że pula aminokwasów egzogennych szybko ulega wyczerpaniu, ponieważ na bieżąco organizm czerpie z nich energię. Jest to istotna informacja dla osób aktywnych, ponieważ badania wykazały, że aminokwasy egzogenne odgrywają kluczową rolę w procesach anabolicznych, zachodzących po spożyciu protein. 

Aminokwasy względnie endogenne powstają w ustroju z aminokwasów egzogennych, są nimi:

tyrozyna z fenyloalaniny

cysteina z metioniny

Aminokwasy względnie egzogenne to takie, które zwyczajowo powstają w organizmie w zbyt małych ilościach, z tego względu tempo ich syntetyzowania jest niewystarczające względem potrzeb ustroju np. w okresie wzmożonej aktywności fizycznej, szybkiego wzrostu i rozwoju. Do tej grupy aminokwasów zaliczamy:

argininę

taurynę

histydynę

Na szczególną uwagę zasługują trzy aminokwasy podstawowe o rozgałęzionej budowie molekularnej, które tworzą 1/3 białka mięśniowego i stanowią bazę dla dwóch aminokwasów endogennych uwalnianych w dużych ilościach podczas intensywnych ćwiczeń tlenowych (DAA – alaniny i glicyny), są nimi aminokwasy BCAA – walina, leucyna i izoleucyna (ang. Branched Chain Amino Acids). 

Idealnym rozwiązaniem dla Twoich mięśni jest stosowanie takiej diety, która rekompensuje niedobór określonego aminokwasu w produkcie białkowym, odpowiednią zawartością innego aminokwasu w innym białku.

Przy wzmożonej pracy mięśni organizm czerpie z osobistego magazynu wszystko to, co niezbędne. Jednak zarówno sportowcy dyscyplin wytrzymałościowych jak i siłowych wiedzą, że kluczem do wymarzonej tężyzny i mocnych mięśni jest stosowanie odżywek białkowych zapewniających wszystkie niezbędne składniki budulcowe. 

Podsumowując: 

w codziennej diecie sportowców i osób aktywnych, zwiększone zapotrzebowanie na aminokwasy związane jest z regeneracją organizmu i odtwarzania określonych struktur tkankowych. Odżywki białkowe zapewniają odpowiednią i optymalną ilość białka w postaci izolatu, koncentratu lub kompleksu aminokwasów niezbędnych w budowaniu wymarzonej sylwetki. 

Zapotrzebowanie na białko

Aktywność fizyczna wymusza wyższe zapotrzebowanie na białko, w porównaniu z osobami nieaktywnymi sportowo. Spożywanie wysokiej jakości białka po wysiłku, optymalizuje regenerację, działając pozytywnie na rozrost mięśni. 

Zapotrzebowanie na białko, zgodnie z normami żywienia człowieka, jest warunkowane stanem zdrowia (stanem fizjologicznym), wiekiem, płcią i aktywnością fizyczną. Proponuje się, aby u osób dorosłych o niskiej aktywności fizycznej, spożycie białka mieściło się w granicach 0,8-2g/kg mc./dobę. Z kolei u sportowców od 1,2 do 1,4g białka kg mc./dobę, z możliwością jego zwiększenia do 3g. 

Natężenie aktywności fizycznej, długość treningu i rodzaj dyscypliny sportowej wpływa na ocenę zapotrzebowania na proteiny. Według badań, sportowcy wytrzymałościowi powinni dostarczać organizmowi dziennie od 1,2 do 1,8g białka/kg mc./dobę. Z kolei sportowcy dyscyplin siłowych od 1,6 do 1,7g białka/kg mc./dobę. 

Inne źródła podają również dane na podstawie badań, z których wynika, że do osiągnięcia optymalnego przyrostu masy mięśniowej, wystarcza dzienna ilość 2,2g białka/kg mc./dobę.

Odżywki białkowe – Twoje dopełnienie codziennej diety i treningu 

Odżywki białkowe są idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnie trenujących, dbających o kondycję fizyczną, sportowców, a także osób niedożywionych, przemęczonych, chorych, których stan fizjologiczny, stres i obniżona odporność wymaga uzupełnienia niedoborów białka.

U osób aktywnych, białko to główny budulec dla tkanki mięśniowej. Od jego jakości i ilości bezpośrednio zależy postęp treningowy. Uzupełnienie pełnowartościowych protein w postaci odżywek, ułatwia zbilansowanie racjonalnej diety sportowca.

Odżywki białkowe to naturalne uzupełnienie Twojej codziennej diety – ułatwienie, dzięki któremu szybciej osiągasz zamierzone cele… i to nie tylko te treningowe! Przykładem są śniadania bogate w białko, dzięki któremu zmniejszasz uczucie głodu w o wiele większym stopniu, niż śniadanie bogate w węglowodany. 

Niezależnie od tego, jak intensywna jest Twoja aktywność ruchowa, każdy wysiłek fizyczny wiąże się ze zużyciem określonego zapasu proteinowego. Szacuje się, że trening siłowy mający na celu zachowanie masy mięśniowej zwiększa zapotrzebowanie na białko o 17%, a ćwiczenia budujące mięśnie, których celem jest rozbudowanie masy mięśniowej, zwiększa zapotrzebowanie na proteiny o kolejne 5%. 

Odżywki białkowe Muscle Clinic – produkty

Stosując nasze białkowe odżywki, zachowujesz prawidłową równowagę między tym, czego potrzebuje Twoje ciało, a składnikami zużywającymi się w naturalnych i „ekstremalnych” procesach metabolicznych tj. intensywny wysiłek fizyczny. 

Co warto wiedzieć o produktach proteinowych Muscle Clinic?

IsoTrainUp – JEDYNY TAKI suplement diety, nie tylko dla sportowców! NIEZMIENNIE od 2012 roku. PIERWSZY naturalny suplement wyprodukowany bez użycia chemii spożywczej. 

Aminokwasy egzogenne EAA działają jak bodziec dla syntezy białek mięśniowych. Według doniesień literaturowych, białka na bazie mleka (serwatka i kazeina) skuteczniej, niż białko sojowe, przenikają do mięśni, przyczyniając się do ich rozrostu. 

Leucyna stymuluje procesy syntetyzowania białek mięśniowych – bez niej, proces ten najzwyczajniej w świecie nie może się odbyć. 

Jedno z badań przeprowadzonych wśród sportowców udowodniło, że spożywanie po treningu oporowym suplementów zawierających leucynę w składzie, zwiększa syntezę białek mięśniowych, jednocześnie zmniejszając rozkład białek mięśni. Powyższy proces zachodzi w zdecydowanie mniejszym stopniu u osób stosujących suplementację bez leucyny.

Poznaj nasze odżywki białkowe:

IsoTrainUp:

- suplement diety

- izolat białka serwatki 

- pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej.

- dostępne warianty: 2250g - 75 porcji, 750 g - 25 porcji w opakowaniu

WheyUp:

- suplement diety

- połączenie koncentratu białka serwatki (WPC) z izolatem białka serwatki (WPI)

- zawiera substancje słodzące

- dostępne pojemności: 2250g - 75 porcji, 750 g - 25 porcji w opakowaniu

IsoVeganUP:

- nie zawiera białek zwierzęcych

- suplement diety dla wegan

- nie zawiera laktozy

- dostępna pojemność: 420g

WheyHydroUp:

- suplement diety

- zwartość białka następnej generacji

- duża zawartość Leucyny

- wpływ na wzrost suchej masy mięśniowej

- dostępna pojemność: 700g

IsoMaxUp:

- suplement diety

- kompletne źródło białka

- pełen kompleks aminokwasów, w tym 8 aminokwasów egzogennych

- dostępna pojemność: 2000g, 700g

Żródła:

O. Lafay, Skuteczne odżywianie w treningu i sporcie, Łódź 2012 r.

F. Delavier, M. Gundill, Suplementy żywnościowe dla sportowców, Łódź 2019 r.

A. Bean, Żywienie w sporcie, Poznań 2017 r.

W. Friedrich, Optymalne żywienie w sporcie, Wrocław 2020 r.

H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka – żywienie zdrowego i chorego człowieka, Warszawa 2016 r.

Więcej
Pokazano 1-8 z 12 pozycji

Aktywne filtry